TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ61BE
D38999/20WJ61BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WJ61BE.pdf
Availability of D38999/20WJ61BE
QUANTITY
D38999/20WJ61BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61BE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61BE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ61BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ61BE Details Description
Related parts for D38999/20WJ61BE
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPEA 49POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PMI PRESS TO TEST CLEAR T-3 1/4 datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 18P 152MM datasheet.pdf