Souriau Connection Technology D38999/20WJ61PBL
D38999/20WJ61PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ61PBL.pdf
Availability of D38999/20WJ61PBL
QUANTITY
D38999/20WJ61PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WJ61PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WJ61PBL Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PBL
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE POSITIVE 0-1MPA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A datasheet.pdf