TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WJ61PE-LC
D38999/20WJ61PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/20WJ61PE-LC.pdf
Availability of D38999/20WJ61PE-LC
QUANTITY
D38999/20WJ61PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WJ61PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WJ61PE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PE-LC
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
KWIK KLIP V/O NYLONG W/TAPE 2" datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMC datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 182MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf