Amphenol Aerospace Operations D38999/20WJ61PE
D38999/20WJ61PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WJ61PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WJ61PE.pdf
Availability of D38999/20WJ61PE
QUANTITY
D38999/20WJ61PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WJ61PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WJ61PE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WJ61PE
Related LinksD38999/, D38999/20WJ61PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WJ61PE Details Description
Related parts for D38999/20WJ61PE
FUSE 250V 2AMP MIDGET FAST UL datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FHS 40 PCB KIT 5/16A datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK L100-90 CONFIGURABLE datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
150UF 160V 16X25 datasheet.pdf