Souriau Connection Technology D38999/20ZF11PN
D38999/20ZF11PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ZF11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20ZF11PN.pdf
Availability of D38999/20ZF11PN
QUANTITY
D38999/20ZF11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ZF11PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20ZF11PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBlack Zinc Nickel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ZF11PN
Related LinksD38999/, D38999/20ZF11PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20ZF11PN Details Description
Related parts for D38999/20ZF11PN
RIVET PUSH 0.315" NYLON NATURAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PST 5A 250V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 2.93V 10-UDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CRYSTAL 50.00 MHZ 6.4PF SMD datasheet.pdf