Xilinx XC2S150-6FGG256C
XC2S150-6FGG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC2S150-6FGG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XC2S150-6FGG256C.pdf
Availability of XC2S150-6FGG256C
QUANTITY
XC2S150-6FGG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S150-6FGG256C
Internal Part NumberEIS-XC2S150-6FGG256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-II
Number of LABs/CLBs864
Number of Logic Elements/Cells3888
Total RAM Bits49152
Number of I/O176
Number of Gates150000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2S150-6FGG256C
Related LinksXC2S150-, XC2S150-6FGG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S150-6FGG256C Details Description
Related parts for XC2S150-6FGG256C
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 562 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DUAL PANEL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf