Bulgin MPI002/28/AM/12
MPI002/28/AM/12 picture photo
Mfg. Part Number
MPI002/28/AM/12
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
MPI002/28/AM/12.pdf
Availability of MPI002/28/AM/12
QUANTITY
MPI002/28/AM/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI002/28/AM/12
Internal Part NumberEIS-MPI002/28/AM/12
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating50mA (DC)
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStainless Steel
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.20mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI002/28/AM/12
Related LinksMPI002/, MPI002/28/AM/12 Datasheet, Bulgin Distributor
MPI002/28/AM/12 Details Description
Related parts for MPI002/28/AM/12
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MPD10K datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SC POWER CONN 14AWG RND CBL TIN datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 451 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SL-RLH30N (PLASTIC) 3NC, NPT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 20% 25V SMD datasheet.pdf