TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FD15SB-LC
D38999/24FD15SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD15SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FD15SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FD15SB-LC
QUANTITY
D38999/24FD15SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD15SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD15SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD15SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FD15SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FD15SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FD15SB-LC
IDC CABLE - HSR30H/AE30G/HPL30H datasheet.pdf
WIRE FORM FAN GUARD 120MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf