Yageo NKN1WSJR-52-0R16
NKN1WSJR-52-0R16 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WSJR-52-0R16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.16 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WSJR-52-0R16.pdf
Availability of NKN1WSJR-52-0R16
QUANTITY
NKN1WSJR-52-0R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WSJR-52-0R16
Internal Part NumberEIS-NKN1WSJR-52-0R16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WSJR-52-0R16
Related LinksNKN1WSJR, NKN1WSJR-52-0R16 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WSJR-52-0R16 Details Description
Related parts for NKN1WSJR-52-0R16
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC UPCONVERTER SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 40MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf