TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FD15SN-LC
D38999/24FD15SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD15SN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FD15SN-LC.pdf
Availability of D38999/24FD15SN-LC
QUANTITY
D38999/24FD15SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD15SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD15SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD15SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FD15SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FD15SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FD15SN-LC
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 131MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
JPTA 50MS 24VDC PNPM12 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS FEMALE IDC datasheet.pdf