Souriau Connection Technology D38999/24FD18SAL
D38999/24FD18SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD18SAL
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FD18SAL.pdf
Availability of D38999/24FD18SAL
QUANTITY
D38999/24FD18SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD18SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD18SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD18SAL
Related LinksD38999/2, D38999/24FD18SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FD18SAL Details Description
Related parts for D38999/24FD18SAL
FIXED IND 270NH 500MA 910 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.375" DIA BLK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SLUG PLATE COVER datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
ER 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO263-3 datasheet.pdf