Amphenol Aerospace Operations D38999/24FD18SC
D38999/24FD18SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD18SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FD18SC.pdf
Availability of D38999/24FD18SC
QUANTITY
D38999/24FD18SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD18SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD18SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD18SC
Related LinksD38999/, D38999/24FD18SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FD18SC Details Description
Related parts for D38999/24FD18SC
CONN HEADER 98POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
DEV CONNECTION CNVTR FOR 32182 G datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSTOP ROLLER datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 285MA 1.8 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA datasheet.pdf
TERM NEST ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf