Vishay/Dale RWR80N8870FRRSL
RWR80N8870FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N8870FRRSL
Brief Description
RES 887 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N8870FRRSL.pdf
Availability of RWR80N8870FRRSL
QUANTITY
RWR80N8870FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N8870FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N8870FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N8870FRRSL
Related LinksRWR80N8, RWR80N8870FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N8870FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N8870FRRSL
CONN RECEPT RT ANG 100 POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SOD123W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
WALL ADAPTER 120VAC W/OUT 12VDC datasheet.pdf