Amphenol Aerospace Operations D38999/24FD18SN
D38999/24FD18SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD18SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FD18SN.pdf
Availability of D38999/24FD18SN
QUANTITY
D38999/24FD18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD18SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD18SN
Related LinksD38999/, D38999/24FD18SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FD18SN Details Description
Related parts for D38999/24FD18SN
PHOTODIODE BLUE FIBER OPTIC SMA datasheet.pdf
BASE MOUNTING TS35 FM 4.2 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf