Souriau Connection Technology D38999/24FD19PAL
D38999/24FD19PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD19PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FD19PAL.pdf
Availability of D38999/24FD19PAL
QUANTITY
D38999/24FD19PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD19PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD19PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD19PAL
Related LinksD38999/2, D38999/24FD19PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FD19PAL Details Description
Related parts for D38999/24FD19PAL
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.5 OHM 1% AXL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
IC 4-IN-1 VIDEO DECODER 144TQFP datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
MIRROR SS 32 INCH LOW ESD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 9POS R/A GOLD datasheet.pdf