Souriau Connection Technology D38999/24FD19PAL
D38999/24FD19PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD19PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FD19PAL.pdf
Availability of D38999/24FD19PAL
QUANTITY
D38999/24FD19PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD19PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD19PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD19PAL
Related LinksD38999/2, D38999/24FD19PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FD19PAL Details Description
Related parts for D38999/24FD19PAL
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY CURRENT SENSE SPST 50MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf