TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FD19PN-LC
D38999/24FD19PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD19PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FD19PN-LC.pdf
Availability of D38999/24FD19PN-LC
QUANTITY
D38999/24FD19PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD19PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD19PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD19PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FD19PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FD19PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FD19PN-LC
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 120 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TAPE SQUEAK REDUCTION 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf