Amphenol Aerospace Operations D38999/24FD19PN
D38999/24FD19PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FD19PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FD19PN.pdf
Availability of D38999/24FD19PN
QUANTITY
D38999/24FD19PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FD19PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FD19PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FD19PN
Related LinksD38999/, D38999/24FD19PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FD19PN Details Description
Related parts for D38999/24FD19PN
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 240VAC DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3V 0.8A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN SKT STR SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
CAP FILM 75UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf