TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE26HD
D38999/24FE26HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FE26HD.pdf
Availability of D38999/24FE26HD
QUANTITY
D38999/24FE26HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26HD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26HD
Related LinksD38999/, D38999/24FE26HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE26HD Details Description
Related parts for D38999/24FE26HD
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LP 5.00/135/9 OG datasheet.pdf
PTC HEATER ROUND 50C .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
LED COB WHT 2700K 3STEP 90CRI datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf