TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE26JA
D38999/24FE26JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FE26JA.pdf
Availability of D38999/24FE26JA
QUANTITY
D38999/24FE26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26JA
Related LinksD38999/, D38999/24FE26JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE26JA Details Description
Related parts for D38999/24FE26JA
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-B WHT datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 6.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 45V TO-263AB datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf