TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE26PD
D38999/24FE26PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE26PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FE26PD.pdf
Availability of D38999/24FE26PD
QUANTITY
D38999/24FE26PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE26PD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE26PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE26PD
Related LinksD38999/, D38999/24FE26PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE26PD Details Description
Related parts for D38999/24FE26PD
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CATV AMP MOD 870MHZ 425MA 7P datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTACT PIN 14AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 13 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf