Amphenol Aerospace Operations D38999/24FE35AN
D38999/24FE35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24FE35AN.pdf
Availability of D38999/24FE35AN
QUANTITY
D38999/24FE35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE35AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE35AN
Related LinksD38999/, D38999/24FE35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FE35AN Details Description
Related parts for D38999/24FE35AN
IC VREF SERIES 4.096V 8TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 15.0" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 450MA 550 MOHM datasheet.pdf