TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FE35PB-LC
D38999/24FE35PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE35PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FE35PB-LC.pdf
Availability of D38999/24FE35PB-LC
QUANTITY
D38999/24FE35PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE35PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE35PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE35PB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FE35PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FE35PB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FE35PB-LC
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC 2416 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
END CAP AERO BAR datasheet.pdf
DIN CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf