Amphenol Aerospace Operations D38999/24FE6SA
D38999/24FE6SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FE6SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FE6SA.pdf
Availability of D38999/24FE6SA
QUANTITY
D38999/24FE6SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FE6SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FE6SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FE6SA
Related LinksD38999/, D38999/24FE6SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FE6SA Details Description
Related parts for D38999/24FE6SA
34 PIN INTRA-SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
IC LIU 3.3V DS3/E3/STS-1 28PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf