TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11PC
D38999/24FF11PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FF11PC.pdf
Availability of D38999/24FF11PC
QUANTITY
D38999/24FF11PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11PC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11PC
Related LinksD38999/, D38999/24FF11PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11PC Details Description
Related parts for D38999/24FF11PC
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET MINI PV CTW 22-26AWG datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/15/90F SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 2.5KV AXIAL datasheet.pdf