KEMET T591D227M010ATE080
T591D227M010ATE080 picture photo
Mfg. Part Number
T591D227M010ATE080
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917
Datasheet Download
T591D227M010ATE080.pdf
Availability of T591D227M010ATE080
QUANTITY
T591D227M010ATE080 Order Process
Ship out your order
Specifications of T591D227M010ATE080
Internal Part NumberEIS-T591D227M010ATE080
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUnderstanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T591
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T591D227M010ATE080
Related LinksT591D227M, T591D227M010ATE080 Datasheet, KEMET Distributor
T591D227M010ATE080 Details Description
Related parts for T591D227M010ATE080
OSC XO 4.096MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .56" 625NM RED CC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf