Nichicon UFW0J333MRD
UFW0J333MRD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J333MRD
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J333MRD.pdf
Availability of UFW0J333MRD
QUANTITY
UFW0J333MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J333MRD
Internal Part NumberEIS-UFW0J333MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J333MRD
Related LinksUFW0J, UFW0J333MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J333MRD Details Description
Related parts for UFW0J333MRD
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf