Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKT170-16PBF
VS-VSKT170-16PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKT170-16PBF
Brief Description
MODULE DIODE SCR 170A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKT170-16PBF.pdf
Availability of VS-VSKT170-16PBF
QUANTITY
VS-VSKT170-16PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKT170-16PBF
Internal Part NumberEIS-VS-VSKT170-16PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)170A
Current - On State (It (RMS)) (Max)377A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKT170-16PBF
Related LinksVS-VSKT1, VS-VSKT170-16PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKT170-16PBF Details Description
Related parts for VS-VSKT170-16PBF
RES SMD 2K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS RIGHT ANG TIN datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.49A SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 150A 600V 1POLE datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 257POS GOLD datasheet.pdf