TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11SB-LC
D38999/24FF11SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FF11SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FF11SB-LC
QUANTITY
D38999/24FF11SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FF11SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FF11SB-LC
BATTERY PACK NIMH 12.0V 650MAH datasheet.pdf
BRACKET MOUNTING-6 GANG BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.145" 3MM 2LD datasheet.pdf