TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF11SB
D38999/24FF11SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FF11SB.pdf
Availability of D38999/24FF11SB
QUANTITY
D38999/24FF11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF11SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF11SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF11SB
Related LinksD38999/, D38999/24FF11SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF11SB Details Description
Related parts for D38999/24FF11SB
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DPP I2C 128TAP VOL SC70-6 datasheet.pdf
INSERTION BIT 20 GA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 160VDC datasheet.pdf