TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF32JE
D38999/24FF32JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FF32JE.pdf
Availability of D38999/24FF32JE
QUANTITY
D38999/24FF32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF32JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF32JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF32JE
Related LinksD38999/, D38999/24FF32JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF32JE Details Description
Related parts for D38999/24FF32JE
IC OSC DL FX FREQ 166MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.8V 4-USPN datasheet.pdf