TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FF35PA-LC
D38999/24FF35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FF35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FF35PA-LC.pdf
Availability of D38999/24FF35PA-LC
QUANTITY
D38999/24FF35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FF35PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FF35PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FF35PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FF35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FF35PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FF35PA-LC
CONN RCPT .100" 70POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 16POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.634 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 470V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf