Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG11AN
D38999/24FG11AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG11AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FG11AN.pdf
Availability of D38999/24FG11AN
QUANTITY
D38999/24FG11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG11AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG11AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG11AN
Related LinksD38999/, D38999/24FG11AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG11AN Details Description
Related parts for D38999/24FG11AN
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG VIOLET 100' datasheet.pdf