Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-151-R
DR74-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-151-R
Brief Description
FIXED IND 150UH 690MA 591 MOHM
Datasheet Download
DR74-151-R.pdf
Availability of DR74-151-R
QUANTITY
DR74-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-151-R
Internal Part NumberEIS-DR74-151-R
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating690mA
Current - Saturation810mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)591 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-151-R
Related LinksDR74-, DR74-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-151-R Details Description
Related parts for DR74-151-R
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
TAPE REFLECTIVE 1" X 50YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP 10F 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.32364K OHM 0.3W 1506 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
MODULE PWR ENT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf