TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG11BD
D38999/24FG11BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG11BD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FG11BD.pdf
Availability of D38999/24FG11BD
QUANTITY
D38999/24FG11BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG11BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG11BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG11BD
Related LinksD38999/, D38999/24FG11BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG11BD Details Description
Related parts for D38999/24FG11BD
INDICATOR PB WHT ILL SQ FLAT CAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SPECIAL METRIC UNIVERSAL SAEFTY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf