Vishay/Dale RWR89S3650FRS73
RWR89S3650FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3650FRS73
Brief Description
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3650FRS73.pdf
Availability of RWR89S3650FRS73
QUANTITY
RWR89S3650FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3650FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3650FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3650FRS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3650FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3650FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S3650FRS73
IND DELAY LINE 100PS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN IBUTTON CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 40-HVQFN datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 28.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 27MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
PDU FOR GT SERIES 8 & 10KVA datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf