Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG11SB
D38999/24FG11SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG11SB.pdf
Availability of D38999/24FG11SB
QUANTITY
D38999/24FG11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG11SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG11SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG11SB
Related LinksD38999/, D38999/24FG11SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG11SB Details Description
Related parts for D38999/24FG11SB
FIXED IND 15UH 220MA 740 MOHM datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER QUAD 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 120/240VAC datasheet.pdf