Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG35SNLC
D38999/24FG35SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG35SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG35SNLC.pdf
Availability of D38999/24FG35SNLC
QUANTITY
D38999/24FG35SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG35SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG35SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG35SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24FG35SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG35SNLC Details Description
Related parts for D38999/24FG35SNLC
IC 4.625V TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
1.25" FR BRAIDEDED SLEEVING datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN #10 SOL-# datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf