Vishay/Dale RWR84N68R1FRS73
RWR84N68R1FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N68R1FRS73
Brief Description
RES 68.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N68R1FRS73.pdf
Availability of RWR84N68R1FRS73
QUANTITY
RWR84N68R1FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N68R1FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84N68R1FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N68R1FRS73
Related LinksRWR84N6, RWR84N68R1FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N68R1FRS73 Details Description
Related parts for RWR84N68R1FRS73
RES SMD 51K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TL4019-4, 110VAC, PTL, 2NC+1NO+1 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 20V TO277A datasheet.pdf