Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG39PN
D38999/24FG39PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FG39PN.pdf
Availability of D38999/24FG39PN
QUANTITY
D38999/24FG39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG39PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG39PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG39PN
Related LinksD38999/, D38999/24FG39PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG39PN Details Description
Related parts for D38999/24FG39PN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf