TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG39SB-LC
D38999/24FG39SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG39SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FG39SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FG39SB-LC
QUANTITY
D38999/24FG39SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG39SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG39SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG39SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG39SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG39SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG39SB-LC
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEADER ASSY 60POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf