Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG75SN
D38999/24FG75SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG75SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG75SN.pdf
Availability of D38999/24FG75SN
QUANTITY
D38999/24FG75SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG75SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG75SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4 (Coax)
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG75SN
Related LinksD38999/, D38999/24FG75SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG75SN Details Description
Related parts for D38999/24FG75SN
CONN USB TYPE B FEMALE W/1M CABL datasheet.pdf
UNDER STENCIL WIPE 21"X20" datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 24AWG GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf