Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH21AN
D38999/24FH21AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FH21AN.pdf
Availability of D38999/24FH21AN
QUANTITY
D38999/24FH21AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21AN
Related LinksD38999/, D38999/24FH21AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH21AN Details Description
Related parts for D38999/24FH21AN
IC OPAMP GP 16MHZ TO99-8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
2X4 LOW PROFILE HEADER datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 10WSON datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI PCS 3.8X3.8MM datasheet.pdf
IC BATT MGMT LI-ION AFE 24VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.32A 350 MOHM datasheet.pdf