TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21JE
D38999/24FH21JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FH21JE.pdf
Availability of D38999/24FH21JE
QUANTITY
D38999/24FH21JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21JE
Related LinksD38999/, D38999/24FH21JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21JE Details Description
Related parts for D38999/24FH21JE
DIODE ZENER 68V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 08 CKT datasheet.pdf
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf