TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21PD-LC
D38999/24FH21PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH21PD-LC.pdf
Availability of D38999/24FH21PD-LC
QUANTITY
D38999/24FH21PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21PD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH21PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21PD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH21PD-LC
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 150K OHM .15W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf