TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21SA-LC
D38999/24FH21SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21SA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH21SA-LC.pdf
Availability of D38999/24FH21SA-LC
QUANTITY
D38999/24FH21SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH21SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH21SA-LC
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUF CISC 50MHZ 1CIRC datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 900MA 7.3 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf