Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH21SN
D38999/24FH21SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FH21SN.pdf
Availability of D38999/24FH21SN
QUANTITY
D38999/24FH21SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21SN
Related LinksD38999/, D38999/24FH21SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH21SN Details Description
Related parts for D38999/24FH21SN
BEZEL SNAP ON GRAY datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 8MM 9.13" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR SOLDER datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf