TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53JN
D38999/24FH53JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FH53JN.pdf
Availability of D38999/24FH53JN
QUANTITY
D38999/24FH53JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53JN
Related LinksD38999/, D38999/24FH53JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53JN Details Description
Related parts for D38999/24FH53JN
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 100TQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 17X8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 235MA 1.7 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf