TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53SC-LC
D38999/24FH53SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH53SC-LC.pdf
Availability of D38999/24FH53SC-LC
QUANTITY
D38999/24FH53SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53SC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53SC-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH53SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53SC-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH53SC-LC
IC TXRX 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
ECLIPSE YOKE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf