TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH55HE
D38999/24FH55HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH55HE.pdf
Availability of D38999/24FH55HE
QUANTITY
D38999/24FH55HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55HE
Related LinksD38999/, D38999/24FH55HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH55HE Details Description
Related parts for D38999/24FH55HE
IC 12STAGE BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONN TERM BLK END COVER GRAY datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf